1. Komunikat Biskupa Tarnowskiego (osobna kartka).

 

 1. Zgodnie z pismem Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Tarnowie ze względu na pogarszającą się sytuację epidemiologiczną proboszczowie parafii zobligowani zostali do podjęcia stosownych działań mających na celu zminimalizowanie szerzenia się koronawirusa i podjęcia środków zapewniających przestrzeganie ograniczeń zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 25 marca 2021 roku. W związku z tym przypominamy:

Decyzją władz w kościołach od wczoraj, czyli 27 marca obowiązuje zasada: jedna osoba na 20 m2. W naszym kościele może być równocześnie 21 osób (nawa główna, nawy boczne i przedsionki), a w kaplicy w Dąbrówce Szczepanowskiej 6 osób (nawa i przedsionek głównego wejścia). Należy zachować wymaganą bezpieczną odległość co najmniej 1,5 m podczas liturgii, wchodzenia, wychodzenia i procesji komunijnej. Uczestnicy obrzędów religijnych mają obowiązek zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki. Prosimy, aby wchodząc do kościoła parafialnego, zabrać ze sobą kartę wstępu z koszyczka, żeby wchodzące kolejne osoby wiedziały, ile osób jest wewnątrz kościoła. Jeśli brak kart wstępu, prosimy nie wchodzić do wnętrza.  Wychodząc z kościoła karty odkładamy do koszyczka a nie zabieramy ze sobą do domu. Po każdej Mszy św. zostaną poddane dezynfekcji i będą służyć następnym osobom.  Przypominamy, że przy wejściach są płyny dezynfekujące – należy z nich korzystać. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 25.03.2021 r. poza kościołem obowiązują ogólne przepisy i rozporządzenia dotyczące zachowania w miejscach publicznych. Prosimy wszystkich o dostosowanie się do tych zaleceń wynikających z odpowiedzialności i troski o zdrowie swoje i innych a równocześnie dziękujemy za dotychczasowe stosowanie się do nich.

 

 1. Niedziela Palmowa rozpoczyna w Kościele Wielki Tydzień. Cały okres Wielkiego Postu jest przygotowaniem do celebracji Triduum Paschalnego. Te dni traktowane są w liturgii jako jedno wielkie święto. Czas Triduum Paschalnego powinien stać się spokojnym trwaniem na modlitwie, adoracji i medytacji. To najważniejszy czas w roku. Dzisiejsza taca przeznaczona jest na Seminarium Duchowne w Tarnowie jako jałmużna postna. Bóg zapłać.

 

 1. WIELKI CZWARTEK

PAMIĄTKA USTANOWIENIA EUCHARYSTII I KAPŁAŃSTWA

Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00, po niej przeniesienie Pana Jezusa do Ciemnicy i prywatna adoracja do godz. 20.00.

 

 1. WIELKI PIĄTEK MĘKI PAŃSKIEJ

Adorację Pana Jezusa w Ciemnicy rozpoczniemy o godz. 7.00 PRZY ZACHOWANIU RYGORÓW SANITARNYCH – propozycja ewentualnego porządku w gablocie.

Godz. 17.30 – Droga Krzyżowa

Ceremonie wielkopiątkowe rozpoczynamy o godz. 18.00. Złożą się na nie: Liturgia Słowa, Adoracja Krzyża, Komunia Święta, Przeniesienie Pana Jezusa do Grobu. Adoracja Pana Jezusa w Grobie do godz. 22.00.

 

Zgodnie z rozporządzeniem z racji epidemii podczas Adoracji Krzyża tylko przewodniczący może dokonać oddania czci przez pocałunek. Pozostali adorują Krzyż przez podejście i przyklęknięcie lub skłon, z zachowaniem odpowiedniej odległości między uczestnikami. W okresie epidemii zakazuje się adoracji przez ucałowanie i dotykanie.

 

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły i abstynencja. Zachowajmy ten post aż do Mszy św. Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę. Jest to dzień dla chrześcijan szczególny, pamiątka naszego zbawienia, dzień, w którym Pan Jezus umarł na Krzyżu, dlatego przyklękamy w tym dniu przed Krzyżem na dwa kolana, a krzyże przydrożne przyozdabiamy.

 

 1. WIELKA SOBOTA

Adorację Pana Jezusa w Grobie rozpoczniemy o godz. 7.00 PRZY ZACHOWANIU RYGORÓW SANITARNYCH – propozycja ewentualnego porządku w gablocie .

 

Adorację Pana Jezusa w Grobie zakończymy przed rozpoczęciem liturgii Wigilii Paschalnej.

 

Święcenie pokarmów PRZY ZACHOWANIU RYGORÓW SANITARNYCH

WOKÓŁ KOŚCIOŁA co godzinę od 8.00 – 13.00, na zewnątrz przy dawnej szkole w Dąbrówce Szczepanowskiej o 10.15, na zewnątrz przy kaplicy o 10.30.

Ceremonie Wigilii Paschalnej rozpoczniemy o godz. 18.00. Złożą się na nie:

Poświęcenie ognia i paschału (Liturgia Światła przynosimy świece)

Liturgia Słowa

Poświęcenie wody chrzcielnej (Liturgia Chrzcielna)

Msza Św. Wigilii Paschalnej (Liturgia Eucharystii).

 

 1. WIELKANOC – NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Z wiadomych względów Procesję Rezurekcyjną ograniczamy tylko do przejścia przez kościół od Grobu Pańskiego do ołtarza głównego rano przed prymarią. Msze św. o godz. 7.00, 11.00 i 16.00. W kaplicy o 9.00.

 

 1. PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY

Msze św. o godz. 7.00, 11.00 i chrzcielna 13.00. W kaplicy o 9.00. Składka na KUL i UPJPII.

 

 1. Dla uczestniczących w Mszach św. na zewnątrz i w transmisjach w dni świąteczne Komunia św. będzie podawana po Mszach św.

 

 1. Dziękujemy ostatniej grupie za sprzątanie kościoła i kaplicy. Do sprzątania kościoła prosimy rodziny państwa: Włodarski, Słowik – Skiba, Słowik, Dyląg, Nosek. Do sprzątania kaplicy prosimy rodziny pań: Smoleń Renata i Stefańska Maria.

 

 1. W tym tygodniu I czwartek, I piątek i I sobota kwietnia. Możliwość skorzystania ze spowiedzi św. w poniedziałek, wtorek i środę od godz. 17.00 – o godz. 18.00 Msza św., w poniedziałek i wtorek jak zwykle pół godziny przed Msza św. poranną.

Ponieważ w tym roku pierwszy piątek to zarazem Wielki Piątek, przypominamy, że osoby odprawiające praktykę dziewięciu pierwszych piątków miesiąca, które nie będą mogły uczestniczyć w Liturgii Męki Pańskiej i przyjąć Komunii św. wynagradzającej, nie przerywają jej w ten sposób i będą mogły ją kontynuować w kolejnym miesiącu.

 

 1. Odwiedziny chorych z posługą sakramentalną w Wielki Czwartek od godz. 8.0. Mając na uwadze stan zagrożenia epidemicznego prosimy, aby opiekujący się chorymi zgłaszali ich bezpośrednio w zakrystii lub kancelarii, ktoś bowiem może jeszcze odczuwać lęk, czy sobie nie życzyć. Kto nie zostanie zgłoszony w zakrystii lub kancelarii, tego ksiądz nie odwiedzi z posługą. Kapłan odwiedzający chorych będzie korzystał z własnego środka dezynfekującego ręce. Należy zachować wszelkie środki bezpieczeństwa. Prosimy o podejmowanie roztropnych decyzji.

 

 1. W następną – I niedzielę miesiąca – ze względu na stan epidemii i ograniczenia sanitarne wspólnej zmiany tajemnic różańcowych w kościele nie będzie. Można dokonać zmian indywidualnie.

 

 1. Informacja z WSD Tarnów:

Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie zaprasza chłopców do udziału (w formie online) w DNIU OTWARTYM.

17 kwietnia, g. 9.30 – adoracja

10.00 – Msza Święta.

Każdego dnia modlimy się w naszej Wspólnocie za poszczególne parafie Diecezji o dobre rozeznanie drogi życia dla ludzi młodych i powołania do kapłaństwa. Polecamy się Waszym modlitwom.

 

 1. Informacja Lokalnej Grupy Działania Dunajec-Biała – w gablocie.

 

 1. W związku ze zmianą czasu od jutra wracamy do celebrowania nabożeństw wg „czasu letniego”.

 

 1. Zachęcam do nabywania prasy katolickiej.

 

 1. Intencje mszalne – osobna kartka.

 

 1. Zmarła śp. Maria Śmiertka. Dobry Jezu…