NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ 5 IV 2020

Niedziela Palmowa rozpoczyna w Kościele Wielki Tydzień. Cały okres Wielkiego Postu jest przygotowaniem do celebracji Triduum Paschalnego. Szczególną formą przeżycia tego czasu niech staną się rekolekcje, które będzie głosił Ks. Bp Leszek Leszkiewicz w tarnowskiej katedrze od Niedzieli Palmowej do Wielkiej Środy. Będą transmitowane w RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz oraz online na stronie parafii katedralnej o godz. 10.30 w Niedzielę Palmową i o godz. 18.00 w Wielki Poniedziałek, Wtorek i Środę.

1. W trudnym czasie epidemii pomocą w przeżywaniu Wielkiego Tygodnia w rodzinie jest dostępny na stronie naszej Diecezji Rytuał rodzinny – chciejmy z niego korzystać w poszczególne dni.

1. Ceremonie Triduum Paschalnego zgodnie z zarządzeniami bez udziału wiernych. Rozpoczęcie liturgii w Wielki Czwartek i Wielki Piątek o godz. 18.00, zaś Wigilia Paschalna o godz. 19.00.

1. Zgodnie z zarządzeniami Biskupa Tarnowskiego zawartymi w Dekrecie z 31.03.2020 :

Zamiast zwyczajowego nawiedzania „ciemnicy”, zgodnie z zaleceniami Ks. Biskupa chciejmy w gronie rodzinnym przeżyć tzw. „godzinę świętą”, łącząc się ze Zbawicielem w godzinie Jego konania w Ogrojcu.

W Wielki Piątek chciejmy wyeksponować w swoich domach wizerunek Chrystusa ukrzyżowanego. Ponieważ tego dnia można zyskać odpust zupełny za adorację krzyża, Ks. Biskup zachęca do odprawienia w domu drogi krzyżowej i modlitwy osobistej, która pozwoli przyjąć owoce Męki Pańskiej.

W Wielką Sobotę trwajmy w naszych domach w wyciszeniu i skupieniu jednocząc się przez modlitwę z Chrystusem pogrzebanym i udającym się do otchłani, aby wyzwolić swoje dzieci z niewoli grzechu i śmierci. Nie będzie błogosławienia pokarmów i wody. Nie rezygnujmy jednak z przygotowania tradycyjnych pokarmów na stół wielkanocny i dokonajmy obrzędu ich błogosławieństwa przed śniadaniem wielkanocnym.

Ponieważ nie ma możliwości zorganizowania procesji rezurekcyjnej, dlatego na zakończenie Wigilii Paschalnej zostaną uruchomione dzwony na dłuższy czas. Będzie to dla nas znakiem, że pomimo trudnej sytuacji jesteśmy wezwani do wielkanocnej radości.

W zaistniałej sytuacji nie jest możliwe celebrowanie chrztu wielu dzieci równocześnie, a także (zgodnie z zaleceniami ze względu na obecną sytuację) powinien być on celebrowany poza Mszą św. Chrzest dzieci można przenieść na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego. Rodzice, którzy planowali chrzest na święta proszeni są o kontakt.

1. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły i abstynencja. Przyozdabiamy krzyże przydrożne.

1. Spowiedź sakramentalna jest możliwa indywidualnie w kościele i przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności po wcześniejszym umówieniu telefonicznym z duszpasterzami pod numerem 146746238. Ks. Biskup przypomina, że zawsze ilekroć istnieje poważna racja i nie ma sposobności wyspowiadania się, wtedy dla uzyskania stanu łaski uświęcającej wierny „jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej” (KPK kan. 916).

1. W przedsionku kościoła są baranki i paschaliki Caritas. Ofiara może być złożona do skarbonki.