XX NIEDZIELA ZWYKŁA – 18.08.2019 R.

1. Przeżywamy dziś Uroczystość Odpustową ku czci Niepokalanego Serca Maryi. Za naszym wielkim Rodakiem św. Janem Pawłem II powtarzamy Totus Tuus Maria – cały Twój Maryjo. Witamy Ks. Mgr. Wojciecha Jurkowskiego, Proboszcza z Ładnej, dzisiejszego Kaznodzieję i sumistę oraz wszystkich kapłanów i gości przybyłych na dzisiejszą Uroczystość.

1. Komunikat Biskupa Tarnowskiego

Komunikat Biskupa Tarnowskiego w sprawie

Uniwersytetu Nauczania Społecznego Jana Pawła II

Drodzy Diecezjanie!

Od blisko dwóch lat działa w naszej diecezji Uniwersytet Nauczania Społecznego Jana Pawła II, który powstał w ramach Akcji Katolickiej. Radością napawa fakt, iż od samego początku wzbudził on ogromne zainteresowanie wśród wiernych, czego dowodem jest blisko tysiąc słuchaczy rekrutujących się z różnych środowisk, takich jak: ruchy
i stowarzyszenia katolickie, samorządowcy, przedsiębiorcy oraz ludzie poszukający pogłębienia wiary i krytycznego spojrzenia na aktualną rzeczywistość społeczną.

Program tematyczny Uniwersytetu obejmuje zagadnienia wokół których koncentruje się życie religijne i społeczne człowieka, czyli: prawo naturalne, podstawowe zasady życia społecznego, godność człowieka i jego prawa, a także podstawowe wartości jak: małżeństwo, rodzina, szkoła, patriotyzm, kultura, praca, itp.

Zajęcia prowadzone w ramach działalności Uniwersytetu odbywają się raz w miesiącu, w dni powszednie, w godzinach od 17.00 do 19.00, i mają one miejsce w pięciu punktach naszej diecezji: w auli Jana Pawła II w Tarnowie (obok katedry), w auli przy Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu, w Bursie przy parafii św. Mikołaja w Bochni, w auli przy Bazylice św. Mateusza w Mielcu, oraz w Krużlowej w auli parafialnej. Udział w wykładach jest bezpłatny.

Drodzy Diecezjanie!

Rzeczywistość, w jakiej żyjemy, jest coraz bardziej złożona. Wielu ludzi
z trudem się w niej odnajduje. Z niepokojem obserwujemy działania ideologiczne próbujące zredukować człowieka do jego funkcji ekonomicznej i konsumpcyjnej, uznające całą sferę duchową i potrzeby religijne za relikt kultury i metafizyczne mrzonki. Dlatego musimy umacniać się intelektualnie i duchowo, by móc chronić fundamentalne dla nas wartości. Serdecznie zapraszam Was do udziału w wykładach z zakresu nauczania społecznego Kościoła. Zapisy prowadzone są przez stronę internetową Uniwersytetu
i potrwają do 5 września. Szczegółowe informacje są dostępne na plakatach.

Wszystkim zaangażowanym w działo prowadzenia Uniwersytetu Nauczania Społecznego oraz jego słuchaczom udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

† Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI

1. Msze św. dziś o godz. 7.00, suma o godz. 11.00 i po południu o 16.00, w kaplicy tradycyjnie o 8.15. Nie będzie Mszy św. o godz. 9.30.

1. W liturgii tego tygodnia: wtorek – wspomnienie św. Bernarda, opata i dokt. Kośc.; środa – wspomnienie św. Piusa X, pap.; czwartek – wspomnienie NMP Królowej; sobota – święto św. Bartłomieja, Apostoła. Życzenia…

1. Parafialny Oddział Akcji Katolickiej zaprasza do udziału w pieszej pielgrzymce z naszego kościoła parafialnego do kaplicy w Dąbrówce Szczepanowskiej. Wyjście w sobotę ok. godz. 16.15 i w kaplicy Msza ok. godz. 18.00. Pielgrzymka będzie miała charakter przebłagalny za grzechy przeciw Bogu i Kościołowi, za parodiowanie Mszy Świętej, znieważanie Matki Bożej, napaści na kapłanów, świątynie, publiczne ubliżanie katolikom oraz plagę bezczeszczenia świętych wizerunków wiary katolickiej. W następną niedzielę w kaplicy Odpust – sumę o godz. 11.00 będzie celebrował i kazanie wygłosi Ks. dr Paweł Kochaniewicz, Dyrektor Szkoły Katolickiej w Nowym Sączu. Serdecznie zapraszamy zarówno w sobotę na pielgrzymkę, jak i w niedzielę na odpust do kaplicy – kto tylko może niech spieszy do Maryi – Matki i Polski Królowej; wszak w kaplicy spogląda Ona na nas w kopii Jasnogórskiego Wizerunku. Druhów OSP prosimy o zadbanie o porządek i bezpieczeństwo zarówno w sobotę podczas pielgrzymki jak i w niedzielę podczas Uroczystości Odpustowej.

1. Dziękujemy ostatniej grupie za sprzątanie kościoła i kaplicy. Do sprzątania kościoła  prosimy panie: Krystyna Stefańska, Teresa Tryba, Maria Kula, Katarzyna Bogusz, Maria Szydłowska. Do sprzątania kaplicy prosimy panie: Smoleń Renata i Stefańska Maria.

1. Dziękujemy za ofiarę na parking państwu Grażynie i Czesławowi Sumara – 100 zł.

1. Łączymy się duchowo z naszymi parafianami pielgrzymującymi w ramach PPT do tronu Matki na Jasną Górę. Zachęcam do słuchania transmisji z trasy pielgrzymki na falach RDN-u.

1. Komunikat Starosty Tarnowskiego

Komunikat

W związku z nasilającymi się w ostatnim czasie kradzieżami kratek ściekowych, zlokalizowanych w pasie dróg powiatowych na terenie Powiatu Tarnowskiego, Starosta Tarnowski apeluje do wszystkich mieszkańców o szczególną uwagę.

Brak kratek na studzienkach kanalizacyjnych stanowi istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Dbajmy o bezpieczeństwo swoje oraz innych. W przypadku zauważenia braku kratki, należy pilnie zgłosić ten fakt do zarządcy drogi.

Ponadto Starosta Tarnowski zwraca się z apelem do przedsiębiorców prowadzących skup złomu, aby zwracali szczególną uwagę na dostarczany towar oraz zgłaszali odpowiednim służbom przypadki prób sprzedaży kratek ściekowych.

Starosta

Roman Łucarz